فقط سیدحسن خمینی دانشگاه طباطبایی معرفی

فقط: سیدحسن خمینی دانشگاه طباطبایی معرفی آموزش اسلامی الهه کولایی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی تصمیم جهت برجام را اعلام می‌کنیم / از طریق بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران وارد

روز گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد جهت مقابله با تحریم های آمریکا انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران را بررسی می‌کند.

تصمیم جهت برجام را اعلام می‌کنیم / از طریق بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران وارد

موگرینی: تصمیم جهت برجام را اعلام می کنیم /اتحادیه اروپا: از طریق بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران وارد می شویم

عبارات مهم : اروپا

روز گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد جهت مقابله با تحریم های آمریکا انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران را بررسی می کند.

به گزارش خبرآنلاین، وب سایت خبرگزاری رویترز روز گذشته در خبری مدعی شد که اتحادیه اروپا اعلام کرده است که جهت دور زدن تحریم های آمریکا از طریق بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران اقدام می کند.

این در حالی بود که یونکر هم روز گذشته توضیحاتی مبنی بر دور زدن تحریم های آمریکا در جلسه اتحادیه ارائه داده بود. در همین حال بامداد امروز فدریکا موگرینی مسؤل سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در بیانه ای اعلام کرده است که تدابیری جهت حفظ برجام اندیشیده است.

تصمیم جهت برجام را اعلام می‌کنیم / از طریق بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران وارد

موگرینی در این بیانیه ضمن پایبندی اتحادیه اروپا به برجام دربارۀ گام های اتحادیه اروپا جهت حفظ آن گفته است:

این اتحادیه گام هایی را جهت حفظ برنامه جامع اقدام یکسان (برجام) – توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران – در دستور کار قرار داده است.

روز گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد جهت مقابله با تحریم های آمریکا انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران را بررسی می‌کند.

در بیانیه فدریکا موگرینی آمده است:” اتحادیه اروپایی متحد و پرشتاب جهت حفظ برجام تلاش می کند و گام هایی که امروز کمیسیون اروپا برداشت تاییدی محکم و استوار بر این تعهد هست. این گام ها در پی اقدام خیلی سریعی اتفاق می افتد که در روز های گذشته بعد از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران در روز هشتم ماه مه و باز تحمیل تحریم های آمریکا انجام دادیم.

در مجموعه گام هایی که از آن بعد تاکنون برداشته شده، بیانیه ای به نیابت از اتحادیه اروپایی صادر کردم که در آن بر تعهد ما به اجرای کامل و کارآمد توافق هسته ای و عزم و اراده ی ما به همکاری با جامعه ی بین المللی جهت حفظ آن تاکید شده است است مشروط به اینکه کشور عزیزمان ایران به تعهد هایی که در قالب برجام داده پایبند باشد.

نشست وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس و کشور عزیزمان ایران را درخواست کردم تا راجع به پیامد های خروج آمریکا از برجام گفتگو کنیم و بر سر گام ها و اقدام هایی که باید انجام شود به توافق برسیم.

تصمیم جهت برجام را اعلام می‌کنیم / از طریق بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران وارد

من و مدیر یونکر گام های احتمالی را که جهت حفظ برجام و حفاظت از منافع اروپا مورد نیاز است برداشته شود در اختیار شورای سیاسی کمیسیونر ها (مدیران سیاسی کشور های عضو اتحادیه اروپایی) قرار دادیم.

این اقدام های احتمالی همان روز در صوفیه (پایتخت بلغارستان) در اختیار سران اتحادیه اروپایی قرار داده شد و آن ها هم تعهد محکم و استوار خود را به برجام مورد تاکید قرار داده و حفظ برجام را جهت امنیت اروپا حیاتی خواندند.

روز گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد جهت مقابله با تحریم های آمریکا انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران را بررسی می‌کند.

در ضمن، بحث های کارشناسی فشرده ای شروع شده است تا به راه حل های عملی برسیم و بتوانیم روابط اقتصادی خود را با کشور عزیزمان ایران حفظ کرده و گسترش بدهیم.

در گام آتی، کمیسیون یکسان روز ۲۵ ماه مه در وین و در قالب اتحادیه اروپایی/ سه کشور اروپایی + چین و روسیه و کشور عزیزمان ایران و در سطح معاونان وزارت امور خارجه/ مدیران سیاسی برگزار می شود. وزرای امور خارجه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپایی نیز در روز ۲۸ مه در نشست آتی شورای امور خارجی در بروکسل به این عنوان پیگیری خواهند کرد.

تصمیم جهت برجام را اعلام می‌کنیم / از طریق بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران وارد

یونکر چه گفت؟

منابع خبری می گویند کمیسیون اروپا به دولت های اتحادیه اروپا پیشنهاد داده به منظور در امان ماندن از جرایم مربوط به تحریم های آمریکا علیه ایران، اقدام به انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران بکنند.

وب سایت خبرگزاری رویترز ، در این باره این روش را مستقیم ترین چالش در برابر احیای تحریم های آمریکا بعد از خروج این کشور از توافق هسته ای برجام با کشور عزیزمان ایران توصیف کرده است.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا مدعی شده است این اقدام که نشانه آن دور زدن نظام مالی آمریکا است به شرکت های اروپایی اجازه خواهد داد هزینه های مربوط به صادرات نفت را به طور مستقیم به کشور عزیزمان ایران پرداخت کنند و وجوه کشور عزیزمان ایران در اروپا را به این کشور بازگردانند. مقام اروپایی می گوید شرح این طرح هنوز در دست بررسی است.

این مقام اتحادیه اروپا که مستقیماً در گفت وگوها جهت اجرایی شدن این طرح همکاری دارد گفت: «ژان کلود یانکر، مدیر کمیسون اروپا این پیشنهاد را به دولت های عضو مطرح کرده هست. مورد نیاز است ما در خصوص نحوه تسهیل پرداخت های نفتی و بازگرداندن وجوه کشور عزیزمان ایران در اتحادیه اروپا به بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران کار کنیم.»

وی همچنین گفته «میگوئیل آریاس کانته»، کمیسیونر انرژی اروپا در سفرش به پایتخت کشور عزیزمان ایران راجع به این طرح با مقام های اروپایی گفت وگو خواهد کرد. بعد از آن، تصمیم گیری در خصوص آن به عهده دولت های اتحادیه اروپا خواهد بود.

در همین باره بی بی سی گزارش داد: ژان کلود یونکر، مدیر کمیسیون اروپا، اعلام کرده است که اتحادیه اروپا از صبح جمعه ۱۸ مه (۲۸ اردیبهشت) روند حقوقی اجرای مقررات بازدارنده ای را شروع می کند که به موجب آنها می تواند با تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران مقابله کند.

آقای یونکر در نشست سران اتحادیه اروپا در صوفیه اعلام کرد: “ما روند مقررات بازدارنده را، که به دنبال خنثی کردن آثار فراسرزمینی تحریم های آمریکا بر اتحادیه اروپا هست، شروع می کنیم. ما باید این کار را بکنیم و این کار را از ۱۰:۳۰ صبح فردا انجام می دهیم.”

“مقررات بازدارنده” اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۶ و جهت مقابله با تحریم های آمریکا علیه کوبا تدوین شد.

مدیر کمیسیون اروپا گفته است: “این وظیفه اتحادیه اروپا است که از کسب و کارهای اروپایی محافظت کند و این به خاص به شرکت های کوچک و میانگین برمی گردد.”

پیشتر یونکر، امانوئل مکرون، مدیر جمهور فرانسه نیز گفت امکان تجارت شرکت های کوچکتر با کشور عزیزمان ایران باید از طرف اتحادیه اروپا فراهم شود.

آقای مکرون گفت: “شرکت های بین المللی که منافع متنوعی در کشورهای متفاوت دارند، تصمیم هایشان را بر مبنای منافعشان می گیرند و باید همچنان این آزادی عمل را داشته باشند.”

“اما مهم است که شرکت ها، مخصوصا شرکت های متوسط، که احتمالا کمتر با بازارهای دیگر، مثل آمریکا، ارتباط دارند، بتوانند تصمیم هایشان را آزادانه بگیرند.”

امروز دونالد توسک، مدیر شورای اروپا هم از تصمیم دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا، جهت خروج از برجام انتقاد کرد.

آقای توسک گفت: “مشکل این است که نزدیکترین دوست شما قابل آینده نگری نباشد. شوخی نیست. این حالا اصل مسئله ما با دوستانمان در آن سوی اقیانوس اطلس هست. من با حرف آقای ترامپ موافقم که آینده نگری ناپذیری می تواند ابزاری موثر در سیاست باشد، ولی ابزاری جلوی دشمن های و رقیبان، نه دوستان.”

وعده کمیسر بودجه

در همین حال کمیسر بودجه اتحادیه اروپا به رغم اعلام تحریم های واشنگتن علیه پایتخت کشور عزیزمان ایران از شروع قریب الوقوع یک سرمایه گذاری بانکی در کشور عزیزمان ایران خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از رادیو آلمان، «گونتر اوتینگر» کمیسر بودجه اتحادیه اروپا در گفتگو با این رسانه آلمانی اظهار داشت: برغم خروج آمریکا از توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران خواهان استمرار حفظ این توافق هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اعلام مدیر جمهوری آمریکا مبنی بر شدت یافتن تحریم علیه کشور عزیزمان ایران گفت: ما خواهان استمرار مناسبات خود با کشور عزیزمان ایران بوده و در تلاشیم تا به همکاری های اقتصادی خود در زمینه های صادرات، واردات و انرژی ادامه دهیم.

اوتینگر همچنین با بیان اینکه آمریکا اعلام کرده تا کشورهای همکاری کننده اقتصادی با کشور عزیزمان ایران نیز مورد تحریم های واشنگتن قرار می گیرند، تاکید کرد: ما به زودی یک سرمایه گذاری بانکی را در کشور عزیزمان ایران امتحان خواهیم کرد، بدون توجه به ترساندن اعمال تحریم ها.

کمیسر اروپایی یادآور شد که مدیر جمهوری آمریکا باید بداند تنها ما به بازارهای آمریکایی نیاز نداریم، بلکه آمریکا نیز جهت ارائه بسیاری از دستاوردهای خود بخصوص در زمینه دیجیتال به بازارهای اروپایی نیاز دارد.

واژه های کلیدی: اروپا | ایران | آمریکا | تحریم ها | آمریکایی | اتحادیه اروپا | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz